Aromaterapia

Poprawiają nastrój, przywracają równowagę, wzmacniają układ odpornościowy, leczą nawet konkretne dolegliwości. Stosowane już w starożytności roślinne olejki eteryczne do dziś pozostają wielką tajemnicą natury. Umiejętnie wykorzystywane stają się wielkim sprzymierzeńcem człowieka.

Już starożytni zauważyli, że substancje zawarte w roślinach mają zdolność poprawy samopoczucia i stanu zdrowia. Substancje pozyskiwane z roślin były stosowane przez Egipcjan, Greków i Rzymian mimo, iż skład olejków nie był przez nich dokładnie zbadany. Do dziś zresztą pochodzące z roślin olejki aromatyczne uznawane są za wielką tajemnicę natury.

Natura i magia w jednym

Olejki to wytwarzane przez rośliny aromatyczne substancje o bardzo skomplikowanym składzie (niektóre zawierają nawet kilkaset składników!). Można je pozyskać z każdej części rośliny – znajdziemy je w kwiatach, liściach, łodygach a nawet korze. Ich zadaniem jest m.in. chronienie rośliny przed szkodnikami i wabienie pożytecznych owadów. Pozyskuje się je z roślin poprzez destylację. W praktyce działanie olejków aromatycznych wykorzystuje się poprzez działanie na skórę (masaże, kąpiele) lub na drogi oddechowe (wdychanie rozprowadzonych w powietrzu substancji).

W domu, w pracy, w hotelu... u lekarza

Najprostszy sposób na wykorzystanie dobroczynnych właściwości olejków roślinnych to wprowadzenie ich do własnego mieszkania. W sklepach można spotkać przeróżne olejki i popularne kominki do aromaterapii.

Aby skorzystać z ich właściwości wystarczy rozpuścić w wodzie niewielką ilość olejku i podgrzać zawartość płomieniem świeczki. W ciągu kilku chwil w pomieszczeniu będzie unosił się kojący zapach. Kolejny sposób to kąpiel z dodatkiem kilku kropel wybranego olejku. Uwaga: przy zakupie olejków należy zwrócić uwagę na to skąd pochodzą i jakiej są jakości. Olejki z podejrzanych źródeł mogą nie spełniać podstawowych norm przewidzianych dla tego rodzaju produktów i wykorzystanie ich może być szkodliwe dla skóry (alergie, podrażnienia).

Kolejny ważny aspekt przy samodzielnym wykorzystaniu olejków: należy pamiętać, że olejków nigdy nie należy stosować w nierozcieńczonej postaci! Zawsze powinien być to roztwór olejku z wodą (np. w miseczce z kominka do aromaterapii wystarczy umieścić kilka lub kilkanaście kropelek olejku).

Z olejków roślinnych korzysta także wiele firm kosmetycznych. Możemy je spotkać w składzie chociażby kremów i balsamów. Również w gabinetach kosmetycznych często spotykane są kosmetyki zawierające olejki. Wykorzystuje się je przy kąpielach, masażach oraz peelingach.

Aromaterapia pomału wkracza również w inne sfery naszego życia. To co jest już standardem w innych krajach (np. Japonia, USA, Kanada), zaczyna pojawiać się również u nas. Na całym świecie aromaterapia zyskuje popularność jako niezbędny element atmosfery w miejscu pracy czy w hotelach. Z kojących właściwości olejków korzystają także gabinety odnowy biologicznej oraz coraz częściej gabinety lekarskie. W dużych pomieszczeniach w rozprzestrzenianiu zapachów musi pomóc jednak technika. Hotele czy biurowce wykorzystują profesjonalne pompy do aromaterapii. “Zaletą takich pomp jest przede wszystkim możliwość wprowadzenia zapachu do wielu pomieszczeń jednocześnie. Dzięki temu, że pompy takie współpracują z wentylacją mechaniczną, jedno niewielkie urządzenie może zapewnić zapach w np. kilku pomieszczaniach hotelu” - tłumaczy Anna Pogoda z wedi Polska.

Dobierz zapach do dolegliwości

Nie wszystkie olejki są jednakowo łatwo dostępne na polskim rynku, a niektóre ze względu na trudność w ich pozyskaniu nie są przystępne cenowo. Jednak zazwyczaj przy każdej dolegliwości może pomóc kilka rodzajów olejków aromatycznych i łatwiej dobrać coś dla siebie. Przy wyborze zapachu należy kierować się także swoim zmysłem powonienia. W czasie zakupów wystarczy prosty test: wybieramy tylko te olejki, które nam się podobają. Zapach olejków musi po prostu podobać się osobie, która z nich korzysta. Jeśli ktoś nie akceptuje danego zapachu, to nie uda mu się skorzystać z dobroczynnego działania olejku. Nieprzyjemny dla organizmu zapach powoduje napięcie, a to przekreśla przyjemne doznania.

A oto kilka przykładowych dolegliwości, w których pomocny może być konkretny olejek:

  • ROZDRAŻNIENIE, ZMIENNE NASTROJE: sandałowy, cyprysowy, pomarańczowy, mandarynkowy
  • STRES, NAPIĘCIE: róża, melisa, ylang-ylang, szałwia
  • LĘKI: cedr, limonka, ylang-ylang, mandarynka
  • DEPRESJE: ylang-ylang, limonka, pomarańcza, drzewo różane
  • BRAK KONCENTRACJI, ZMĘCZENIE UMYSŁOWE: mięta, rozmaryn, bazylia
  • BEZSENNOŚĆ: rumianek, mandarynka, lawenda, melisa, róża
  • APATIA: mięta, rozmaryn, tymianek
  • BÓLE GŁOWY: rumianek, lawenda, bazylia, róża
  • PRZEZIĘBIENIE, GRYPA: anyż, sosna, tymianek, eukaliptus, mięta
  • WYSOKIE CIŚNIENIE: róża, cytryna, ylang-ylang, szałwia

Niektóre zapachy mogą działać także jako afrodyzjaki. Przykładami takich zapachów są: koper włoski, rozmaryn, goździk, sandałowy, ylang-ylang oraz róża.