Sauna kwiatowa (biosauna)

Sauna parowa – albo tak zwana biosauna – to łagodniejsza odmiana sauny tradycyjnej.
Charakteryzuje się ona niższą temperaturą i wyższą wilgotnością podczas kąpieli – temperatura nie przekracza 65 ºC zaś wilgotność powietrza osiąga 35-45%.

Sprawia to, że z zabiegów w saunie kwiatowej mogą korzystać także te osoby, dla których temperatura panująca w suchej saunie fińskiej lub staroszwedzkiej jest zbyt wysoka. Dodatkową atrakcją biosauny jest stosowanie aromaterapii, dzięki zainstalowaniu specjalnych pojemników lub pomp zapachowych na olejki eteryczne.

Wizyta w saunie parowej pobudza krążenie, oczyszcza skórę i relaksuje.

Biosauna jest często pierwszym pomieszczeniem, z którego korzystamy z ośrodku SPA. Tu np. możemy rozgrzać ciało i przystosować organizm do wizyty w tradycyjnej saunie. Może ona służyć również do stopniowego schłodzenia ciała po zabiegach w wysokich temperaturach.

Jak korzystać z biosauny:

  • Przed skorzystaniem z biosauny należy umyć i wysuszyć ciało. Do kabiny sauny zabieramy ręcznik, na którym będziemy siedzieć lub leżeć.
  • Pobyt w saunie parowej powinien trwać tak długo, jak sprawia nam przyjemność, jednak nie powinien przekraczać kilkunastu minut.
  • W drugim etapie kąpieli schładzamy rozgrzany organizm np. pod prysznicem. Ta druga faza odświeżająca jest nie mniej ważna niż rozluźniające ogrzewanie ciała.
  • Po ochłodzeniu ciała przechodzimy do pokoju relaksacyjnego, gdzie odpoczywamy przez kilkanaście minut, w razie potrzeby uzupełniając utracone płyny.